داستان دادگاه تصادف خانواده ام به روایت روز شمار تقویم :

ساعت ۲۳:۳۰ چهارشنبه ۹خرداد۱۳۸۶ بر اثر بی احتیاطی راننده تریلی در محور اراک -قم  تصادفی رخ می دهد که حاصل آن فلج شدن مادرم من از ناحیه گردن به پایین است و این محرومیت ها و محدودیت ها و مشکلاتی را برای فرد و خانواده ایجاد می کند که با هیچ معیار مادی نمی توان آن را مقایسه یا ارزش گذاری کرد .

این پست از وبلاگم را می خواهم تحولات دادگاه و قوانین کشور را در مورد این پرونده بنویسم و بیان کنم که قوانین ما نیاز به اصلاح و بازنگری دارند .ویک قانون زمانی خوب است که منافع هر دوطرف را لحاظ نماید.

۹خرداد۸۶:  وقوع تصادف و فرار متهم از صحنه تصادف به مدت ۴۸ ساعت و شوک و ناراحتی  من برای این حادثه و نگرانی از آینده حال مادر وپدر و برادرم که سرنشینان خودرو بوده اند .

۲۹ مرداد۸۷:  کیفر خواست صادر می شود ونظر به شکایت شکاک و گواهی پزشکی قانونی و نظریه افسر فنی تصادف و اظهارات متهم، محکومیت کیفری به ایراد صدمه بدنی غیر عمدی ناشی از بی احتیاطی در امر رانندگی و فرار از صحنه تصادف بزهکار بوده و تقاضای مجازاتش می شود.

۱۱ آبان ۸۷:  رای دادگاه صادر می شود و متهم بنا بر مواد ۲۹۴-۲۹۵-۲۹۷-۳۰۱-۳۰۲-۳۶۷-۴۳۰-۴۳۱-۴۳۲-۴۴۰-۴۷۴-۴۸۰-۴۸۱-۴۸۴-۴۹۶-۷۱۵-و۷۱۹قانون مجازات اسلامی محکوم به پرداخت معادل۹۰میلیون تومان دیه در حق مادرم وحدود۲ میلیون در حق پدر و برادرم محکوم می گردد .

۱۰ آذر۸۷ : متهم که وانمود می کرده کسی را ندارد و هیچکس به ملاقات وی نیز نمی رفته است بعدا چهار نفر را بعنوان شهود معرفی می کند تا از دادگاه حکم اعسار بگیرد و طبق قوانین از  پرداخت دیه معاف شود.

۳۰ دی ۸۷:  رای دادگاه با توجه به دفاعیات ما و خواست متهم برای اعسار اعلام میگردد و چون می تواند پس از آزادی از زندان با شغل رانندگی درامد داشته باشد برای او حکم اعسار به تقسیط را با ماهی ۲۵۰ هزار تومان در نظر می گیرند .(حساب کردم دیدم ۳۰ سال طول میکشد تا دیه مادرم تسویه بشود  تازه اگر فرار نکند و زنده بماند و آدم با معرفتی باشد که در این ایام ۱۰۰ درصد ثابت شده بود نیست و تهمت هم به ما زده بود که مادر شما قبل تصادف اینطور بوده است !!! ).بهر حال حکم اعسار به تقسیط متهم با ۴ شاهدی که معرفی کرده بود پذیرفته شد .

ما اعتراض زدیم که این رای قبول نیست و این شخص مورد اطمینان نیست و بدون ضمانت این کار ممکن نیست . ما بجای زندانی وکیل گرفتیم و دنبال صندوق های کمکی و بیمه رفتیم تا بلکه بشود کاری انجام داد .

آیا اگر اوبدون قرار دادن وثیقه از زندان بیرون برود، ماهیانه ۲۵۰ هزار تومان را خواهد داد ؟ تازه اگر سالم و با وجدان باشد که متاسفانه نبوده است .

اعتراضات و تلاشهای ما راه به جایی نبرد و پرونده به اجرای احکام فرستاده شد .درآنجا نیز باز اعتراض کردیم که یک زندگی فلج شده است .مادر بعنوان ناتوانی روی تخت و پسر بعنوان پرستاری کامل از کار بیکار شده اند و بغیر از خذف درآمد این دو ، هزینه های سنگین  نگهداری و صد ها مشکل و معضل دیگر و همچنین جای خالی خانم و مادر خانواده در انجام و کمک به امور منزل و بیرون و...  ، اما اعتراضات بی فایده بود و حکم اعسار به تقسیط متهم پذیرفته در رای صادره ۳۰ دی ۱۳۸۷ پذیرفته شده بود.

۲۲تیر۸۸  :  اجرای احکام به زندانی اعلام می کند که دیه زن  مسلمان از ۹۰ میلیون به ۴۵ میلیون کاهش پیدا می کند .طبق قوانین مجازات اسلامی کشور اگر دیه زنی از ثلث دیه بیشتر شود نصف می شود .(با این اوصاف نصف دیه مادرم دود شد رفت هوا و زندانی قطعا خوشحال از این قانون  )

۱۲ مهر۸۸: زندانی دادخواستی برای دادگاه می فرستد و می نویسد که جناب قاضی زمانی که شما برای من اقساط  ۲۵۰ هزار تومان را در نظر گرفتی دیه ۹۰ میلیون بود حال که دیه نصف شده و همچنین من نیز با ۴۹ سال ،کهولت سن دارم و جراحی دیسک کمر هم در زندان انجام دادم و در عسرت و تنگ دستی بسر می برم خواهشمندم اقساط دیه اینجانب را در حد توان محاسبه نمایید.یعنی خواستار قسط ۱۰۰ هزر تومانی شده است .

۲آبان۸۸: وقتی عین دادخواست مهر ۸۸ متهم ، برای ما ارسال شد فهمیدیم زندان برای انسانهای بیکار و بی استفاده آنقدر هم بد نیست و علاوه بر غذا و خواب مجانی ،زندانی را هم به بیمارستان می برند و عمل جراحی می کنند.

بابت نصف شدن دیه مصدومان زن از اجرای احکام استعلام کردم و فهمیدم که اگر زنی تا سقف ۷ میلیون خسارت ببیند به آن ۷ میلیون پرداخت می کنند اما اگر همان زن ۸ میلیون خسارت ببیند دیه نصف می شود و ۴ میلیون به او می دهند .در ضمن شاکی شدم چرا برای ما چیزی ابلاغ نشده و ما باید از دادخواست متهم متوجه شویم که دیه مادرمان نصف شده است !

دادخواستی اعتراضی برای قاضی پرونده نوشتیم و در آن از مشکلات و معضلات زندگی توضیح دادیم و یادآوری کردیم حتی ۹۰ میلیون هم پاسخگو نیست .جالب که بنا بر قوانین موجود مصوب ۱۳۱۳نصف نیز شد .

۲۹ آذر ۸۸: رای دادگاه صادر شد .با توجه به دفاعیات شاکیان و اظهارات متهم مبنی بر انجام مقدمات پرداخت بخشی از دیه از طریق ستاد مربوطه و صندوق تامین خسارات بدنی بیمه مرکزی و اینکه حرفه خواهان رانندگی وسایل نقلیه سنگین است و می تواند با پرداخت اولین قسط و آزادی از زندان اقساط معینه را پرداخت نمایند.ادعای مطروحه (تقلیل قسط )را ثابت ندانسته و دعوی متهم مردود اعلام می گردد.

با دیدن این رای خدا را شکر  که دفاعیات ما قبول واقع شد و این شخص بی مسولیت فعلا آزاد نشد .

۸ دی ۸۸: متهم دوباره برای قاضی دادخواستی می نویسدو اظهار می کند با توجه به نبودن مدارک پزشکی حکم فوق صادر شده و خواهشمندم با توجه به مدارک ضمیمه شده پزشکی،که دیگر نمی توانم رانندگی بکنم و همچنین ۳۶ میلیون کمکی که از طریق بیمه مرکزی شده راهکاری پیشنهاد دهید تا شاکیان نیز بپذیرند .

۲۱ بهمن ۸۸ :  در جواب دادخواست متهم برای قاضی نامه ایی ارسال نمودیم و در آن پس ازتوضیح مشکلاتی که پس از تصادف سال ۸۶ وهزینه های سنگین که برای خانواده پیش آمده،در آن پیشنهاد دادیم که حاضریم ۳۶میلیون دریافتی از بیمه را نقدی تحویل بگیریم و ۱۱ میلیون باقی را بصورت اقساطی با ضمانت معتبر از زندانی پس از آزاد شدن او اخذ نماییم .

۸اردیبهشت۸۹:اما امروز وقتی پدرم برای پیگیری پرونده خودرو مراجعه می کند و سراغ متهم در زندان می رود متوجه می شود که زندانی با همان حکم اعسار به تقسیط سال ۱۳۸۷،   ۲ قسط را که از طرف ستاد دیه به حساب داده واریز شده  به اجرای احکام پرداخت نموده و آزاد شده است . بدون اینکه کاغذی از طرف دادگاه تجدید نظر یا محلی دیگر برای ما ارسال شده باشد .

۱۰ دی ۸۹ : تماسی با اجرای احکام اراک گرفتم و متوجه شدم زندانی دیگر هیچ قسطی را جز همان دوقسط اول که ان را هم ستاد دیه بجای ان واریز کرده بود ، پرداخت نکرده است .گفت بیا و حکم جلبش را بگیر !!!

 

سوال: آیا با حکم جلب می شود متهم  را در شهر های ایران پیدا کرد ؟

سوال :۳۶ میلیون وام که زندانی از آن برای قاضی نوشته بود چی شد ؟

سوال: چرا در قانون اعسار به تقسیط از متهم ضامن دریافت نمی کنند ؟

سوال:چرا قبل از آزادی ، ابلاغیه یا اطلاعیه ایی برای ما ارسال نکردند ؟

سوال : تکلیف امثال مادر من که به نوعی از زندگی طبیعی محروم شده اند چه می شود ؟

سوال:چرا در اعسار به تقسیط فقط به متهم توجه می شود و کسی بفکر خانواده مصدوم نیست ؟

سوال:اگر متهم می توانست با دادن ۲۵۰ هزار تومان آزادشود .چرا این همه مدت در زندان ماند ؟

سوال:چرا رویدادها طوری اتفاق می افتد که ما باید از دیه ۹۲ میلیونی به ۴۷ و از آن به ۳۶ قانع شویم .ولی حتی آن را هم دریافت نکنیم و یک زندانی با پرداخت اقساط ماهیانه ۲۵۰ هزار تومانی آزاد شود و هیچ ضمانتی هم از او دریافت نگردد ؟(۲ قسط اول هم ستاد دیه کمک بلاعوض به متهم کرده است !)

اجرای احکام گفت :  اگر اقساط را پرداخت نکرد به شما حکم جلبش را می هیم و شما آن را پیدا کنید و تحویل پلیس بدهید !!!

چرا قانون برای مادر من وامثال آن که یک زن از کار افتاده است و برای کوچکترین نیاز شخصی اش هم محتاج شخص دیگر است فکری نمی کند ؟

اگر حکم اعسار برای کمک به زندانی های مفلس و بیچاره (البته این معتاد و طلاق گرفته و بی مسولیت هم بود) غیر عمد  در نظر گرفته شده تا کمکی برای آنها باشد .برای امثال مادر من چه کاری انجام شده ویا چه قوانینی در نظر گرفته شده است ؟ بنظر من قانون باید منافع همه را در نظر بگیرد.

ادامه داستان داده تصادف خانواده من در 4 روز بعد

 توضیح دعوی اعسار و تقسیط در قوانین کشور

نوشته شده توسط احسان سلیمانی  | لینک ثابت |